TabrizToons.com
Latest Update: Friday, October 19, 2018 @ 11:34:24 AM
17. Olive Festival, 7. International 'Olive' Cartoons Contest 2018 Kyrenia Cyprus Final Results
Content Code: 1001415 Visits: 112 Published On: 12,Jun 2018 @ 18:01
Print
Suggest
17. Olive Festival, 7. International 'Olive' Cartoons Contest 2018 Kyrenia Cyprus Final Results

17. Olive Festival, 7. International 'Olive' Cartoons Contest 2018 Kyrenia Cyprus Final Results

 

Country: 64 Participant: 348  Work: 802..

 

Themes: Olive, Olive and Time, Olive and History, Olive and Mythology, Olive and Technology, Olive and Cyprus, Olive and Life, Olive and Peace, Olive and Conflict, Olive and War, Olive and Health, Olive and Women, Olive and Men, Olive and Children, Olive Oil, Olive Branch, Olive Tree, Benefits of Olive, Olive and Olive Mill/Press, Banning of Uprooting, Burning and Cutting Down Olive Trees and so forth.

 

Winners:

Frist Prize:

1.000 Euro + Gold Olive Sculpture + Frist Degree Diploma

Shahram REZAI, Iran

 

Second Prize:

800 Euro + Silver Olive Sculpture + Second Degree Diploma

Oleksy KUSTOVSKY, Ukraine

 

Third Prize:

600 Euro + Bronz Olive Sculpture + Third Degree Diploma

Seyed Ali MIRAEE, Iran

 

International Jury Members Special Prizes:

Galym BORANBAYEV, Kazakhstan

Victor CRUDU, Moldova

Norbert Van YPERZEELE, Belgium

Hilal ÖZCAN, Turkey

Arben MEKSI, Albania

Elena OSPINA, Colombia

 

Special Prize of The Persons:

Cival EINSTEIN, Brazil

Konstantin KAZANCHEV, Ukraine

Masoumeh RAHIMI, Iran

Irien TRENDAFILOV, Bulgaria

Luc VERNIMMEN, Belgium

Radko OKETIC, Slovenia

Viktor HOLUB, Ukraine

Ray COSTA, Brazil

Mehmet KAHRAMAN, Turkey

Engin SELÇUK, Turkey

Erten KASIOGLU Special Prize:

İsmail KAR, Turkey

(*) Note: The names of some awarding institutions will be announced later…

 

Finalist Prizes:

A. Amir E. Al HAIKY, Bahrain

Aan Adi JAYA, Indonesia

Abbas NAASERI, Iran

Abidin ZAENAL, Indonesia

Ahmet Ümit AKKOCA, Turkey

Aimeur YOUCEF, Algeria

Ali SHABANI, Iran

Alexander KAMINSKY, Moldova

Amalijus NARBUTAS, Lithuania

Arif SUTRISTANTO, Indonesia

Asier Sanz NIETO, Spain

Aşkın AYRANCIOĞLU, Turkey

Ayten KÖSE, Turkey

Bayram HAJIZADEH, Azerbaijan

Borislav HEGEDUSIC, Croatia

Borta Ambrozie OVIDIU, Romania

Bossens PHILIPPE, Belgium

Cemalettin GÜZELOĞLU, Turkey

Cengiz KÖSE, Cyprus

Chandrashekar M. K. SHEKAR, India

Constantin CIOSU, Romania

Daniel Eduardo VARELA, Argentina

Daniel Silva De PAULA, Brazil

Deniz İlker KURUOĞLU, Turkey

Elrayah Ombaddi Abu BAKER, Sudan

Evelyn Soraya De Paz SAMAYOA, Guatemala

Fahriye ÇITAKLI, Turkey

Farzane VAZIRITABAR, Iran

Fatma ERTUĞRAL, Cyprus

Fethi Gürcan MERMERTAŞ,Turkey

Gai YU, China

Grigoris GEORGIOU, Greece

Hasan CEYLAN, Turkey

Hamit GIŞ, Turkey

Hayrettin OTURGAN, Turkey

Hule HANUSIC, Austria

İbrahim TUNCAY, Turkey

Jitet KUSTANA, Indonesia

Josef PRCHAL, Spain

Jose Antonio TRAGHETTI, Argentina

Kevney Ensar BAHADIR, Turkey

Kürşat ZAMAN, Turkey

Qasım QAPALAN, Iraq

Lazo SREDANOVIC, Montenegro

Leily SALIMI, Iran

Liu XIHUA, China

Louis POL, Australia

M. Hadi GHENAATPISHEH, Iran

Makhmud ESHONKULOV, Uzbekistan

Marina GORELOVO, Belarus

Marzieh Khani ZADEH, Iran

Mehmet ZEBER, Turkey

Melike ARSLANARGUN, Turkey

Meret GYLYJOV, Turkmenistan

Milenko KOSANOVIC, Serbia

Mileta MILORADOVIC, Serbia

Miro STEFANOVIC, Serbia

Mirsaid GAZIYEV, Uzbekistan

Mohammad Ali KHALAJI, Iran

Mojmir MIHATOV, Croatia

Mohsen Farrokhi JOMADI, Iran

Muammer KOTBAŞ, Turkey

Muammer OLCAY, Turkey

Murat ÖZMENEK, Turkey

Musa KEKLİK, Turkey

Mykola KAPUSTA, Ukraine

Nader MOHAMMADI, Iran

Naohiro TSUKUSHI, Japan

Orhan ÖZTÜRK, Turkey

Önder ÖNERBAY, Turkey

Ömer ÇAM, Turkey

Perwer KERKUKI, K. Region

Pedro MEÇA, Spain

Pelin SÖĞÜT, Turkey

Peter NIUWENDJIK, Netherlands

Raul Fernando ZULETA, Colombia

Remezan ÖZÇELİK, Turkey

Ronaldo Cunha DIAS, Brazil

Rooshan GATAULLIN, Tatarstan

Saeed SADEGHI, Iran

Satılmış AKIN, Turkey

Serdar KICIKLAR, Turkey

Shahriar ALAMI, Iran

Sohrab KHEIRI, Iran

Slava KAZANEVSKYI, Ukraine

Spiro RADULOVIC, Serbia

Sun CHEN, China

Şenol İPEK, Turkey

Ümit Müfit DİNÇAY, Turkey

Uğur PAMUK, Turkey

Valeri TARASENKO, Russia

Vicente MARQUES, Brazil

Victor SKOPINTSEV, Rusya

Viktor HOLUB, Ukraine

Vitaly BONDAR, Belarus

Vüsal BAĞIROV, Cyprus

Wesam KHALIL, Egypt

Tsocho PEEV, Bulgaria

Zelal HAKAN, Turkey

Zlatko KRSTEVSKI, Macedonia

 

(*) The transfer and accomodation expenses of the cartoonists who will win the first six awards will be paid by the Municipality of Kyrenia…

 

Only the accomodation expenses of the cartoonists who will win particular/distinctive awards will be paid by the Municipality of Kyrenia…

 

تبریز تونز

Shahram REZAI, Iran

تبریز تونز

Oleksy KUSTOVSKY, Ukraine

تبریز تونز

Seyed Ali MIRAEE, Iran

 

Advertisement
Latest News
Links

All rights reserved by «TabrizToons» and republish of the contents above are only permitted with a link to us included.
Powered by Boof Design © Tel: +98.9144110559