TabrizToons.com
Latest Update: Thursday, December 05, 2019 @ 6:54:56 PM
Final Results of the 8th International Olive Cartoons Contest 2019- Cyprus
Content Code: 1001856 Visits: 108 Published On: 08,Jul 2019 @ 20:33
Print
Suggest
Final Results of the 8th International Olive Cartoons Contest 2019- Cyprus

Final Results of the 8th International Olive Cartoons Contest 2019- Cyprus

 

INTERNATIONAL JURY MEMBERS:

Nidai Güngördü (Cyprus), M. Serhan Gazioğlu (Cyprus), Boris Erenburg (---), Derman Atik (Cyprus), Devran Öztunç (Cyprus), Gani Sunduri (Kosovo), Hüseyin Çakmak (Cyprus), İsmail Kar (Turkey), Jugoslav Vlahovic (Serbia), Musa Kayra (Cyprus), Serpil Kar (Turkey).

 

Evaluation Date:

10 – 14 June 2019 Grand Pasha Otel (Kyrenia – Cyprus)

 

Country: 61

 

Participants: 458

 

Works: 1.018

 

PRIZE LIST

تبریز تونز 

First Prize: 1.000 Euro + Gold Olive Sculpture + Frist Degree Diploma

Recep Özcan (Turkey)

تبریز تونز 

Second Prize: 800 Euro + Silver Olive Sculpture + Second Degree Diploma

Edi Dharma (Indonesia)

تبریز تونز 

Third Prize: 600 Euro + Bronz Olive Sculpture + Third Degree Diploma

Narges Javanmajidi (Iran)

 

INTERNATIONAL JURY MEMBERS SPECIAL PRIZES

تبریز تونز 

Olena Tsuranova (Ukraine)

تبریز تونز 

Mahmood Nazari (Iran)

 تبریز تونز

Zoran Josic (Slovenia)

تبریز تونز 

Oleksy Kustovsky (Ukraine)

 تبریز تونز

Kürşat Zaman (Turkey)

تبریز تونز 

Oktay Bingöl (Turkey).

 

SPECIAL PRIZE OF THE PERSONS

 

Karcomics Cartoon Web Page Special Prize

تبریز تونز

Norbert Van Yperzeele (Belgium)

 

Erten Kasımoğlu Special Prize

تبریز تونز

Santiago Cornejo (Argentina).

 

FINALIST PRIZES

 

Abdülkadir Demirhindi (Turkey)

Ahmed Khabali (Morocco)

Aimeur Youcef (Algeria)

Akbar Torabpour (Iran)

Alexander Dubovsky (Ukraine)

Ali Miraee (Iran)

Altan Özeskici (Turkey)

Amir Beigzadeh Nonakaran (Iran)

Anas El Lakkis (Lebanon)

Arben Meksi (Albania)

 

Behnam Pormehdi (Iran)

Behnaz Bakhtiari (Iran)

Bülent Okutan (Turkey)

Cemalettin Güzeloğlu (Turkey)

Daniel Eduardo Varela (Arjantin – Argentina)

Darko Drljevic (Montenegro)

Dilek Acar (Turkey)

Ekaterina Vorobeva (Russia)

Engin Selçuk (Turkey)

Ertan Ayhan Sertöz (Turkey)

 

Ertuğrul Atasever (Turkey)

Esmaeil Babaei (Iran)

Ester Lauringson (Estonia)

Evzen David (Czech)

Fahri Eyican (Turkey)

Fernando Pica (Colombia)

Furkat Usmanov (Uzbekistan)

Galym Boranbayev (Kazakhstan)

Georgios Sengounis (Greece)

Gökhan Nergiz (Turkey)

 

Gülfidan Özdilek (Turkey)

Hamid Amini (Iran)

Hamid Soufi (Iran)

Hamidreza Mosayebi (Iran)

Hasan Ceylan (Turkey)

Hasan Omidi (Iran)

Hikmet Çil (Turkey)

Hilal Özcan (Turkey)

Husan Sodiqov (Uzbekistan)

İbrahim Tuncay (Turkey)

 

Javad Takjoo (Iran)

Jitet Kustana (Indonesia)

Jose Traghetti (Argentina)

Josef Prchal (Spain)

Jovo Skomac (Serbia)

Kevney Ensar Bahadır (Turkey)

Khosro Heydari Alikamar (Iran)

Lubomir Juhas (Slovakia)

Luc Vernimmen (Belgium)

Louis Pol (Australia)

 

Lütfü Çakın (Turkey)

Mahmood Nazari (Iran)

Marco Ramos Trujillano (USA)

Marzieh Khani Zadeh (Iran)

Milan Alasevic (Slovenia)

Miro Georgievski (Macedonia)

Muammer Kotbaş (Turkey)

Musa Keklik (Turkey)

Mustafa Yıldız (Turkey)

Mohammad Ali Khalaji (Iran)

 

Mohammad Saleh Razm Hosseini (Iran)

Mojmir Mihatov (Croatia)

Mojtaba Faizi (Iran)

Omar Zevallos Velarde (Peru)

Osama Hajjaj (Jordan)

Ömer Çam (Turkey)

Önder Önerbay (Turkey)

Özge Kırçıl (Turkey)

Parsa Tavanaei (Iran)

Peter Niuwendijik (Holland)

 

Peter Puszta (Germany)

Radko Oketic (Slovenia)

Rooshan Gataullin (Tatarstan)

Saadet Demir Yalçın (Turkey)

Saeed Sadeghi (Iran)

Saman Torabi (Iran)

Sanaz Khadem Yahyavi (Iran)

Satılmış Akın (Turkey)

Serafim Bakoulis (Greece)

Serdar Harata (Turkey)

 

Serdar Kıcıklar (Turkey)

Shahram Rezaei (Iran)

Shirin Gholipour (Iran)

Sinchinov Evgeniy (Russia)

Slobodan Butir (Croatia)

Sohrab Kheiri (Iran)

Toso Borkovic (Serbia)

Tsocho Peev (Bulgaria)

Tahere Sadat Rahimi (Iran)

Tony Tasco (Belgium)

 

Uğur Pamuk (Turkey)

Yalda Hasheminezhad (Iran)

Yang Lijie (China)

Yavuz Özhan Önür (Turkey)

Yustinus Anang Jatmiko (Indonesia)

Valery Momot (Ukraine)

Vladimir Kazanevsky (Ukraine)

Vladimir Semerenko (Russia)

Viktor Holub (Ukraine)

Viktor Kudin (Ukraine).

 

(*) Kyrenia Municipality will provide travel and boarding expenses for three prize winners as stated in the terms and conditions of the contest. The prize – winning cartoonist must respond to the prize ceremony invitation within 10 days. The responses outside of 10 days are not considered.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisement
Latest News
Links

All rights reserved by «TabrizToons» and republish of the contents above are only permitted with a link to us included.
Powered by Boof Design © Tel: +98.9144110559