نظرسنجی
≡ آیا به نظر شما ، انجمن های کارتون و کاریکاتور به تعهداتشان در قبال کارتونیست ها پایبند هستند ؟

روز جهانی کارتونیست ها
ایران یکی از بهترین‌های جهان در زمینه کاریکاتور و کارتون است
کد مطلب: 1003342 تعداد بازدید: 236 تاریخ انتشار: 1397/04/18 11:30
چاپ خبر
ارسال
مجتبی حیدرپناه اظهار کرد: کاریکاتور به دو بخش مطبوعاتی و جشنواره‌ای تقسیم می‌شود

تبریز تونز

ایران یکی از بهترین‌های جهان در زمینه کاریکاتور و کارتون است

 

یک کاریکاتوریست گفت: درآمد از کاریکاتور و کارتون متاسفانه پایین است و به همین دلیل برخی از کارتونیست ها و کاریکاتوریست ها همچون خود من مجبور شده ایم به سمت تصویر سازی برویم تا درآمد بیشتری داشته باشیم.

 

به گزارش تبریز تونز به نقل از نخست نیوز، مجتبی حیدرپناه اظهار کرد: کاریکاتور به دو بخش مطبوعاتی و جشنواره‌ای تقسیم می‌شود که در بخش مطبوعاتی به خصوص کارتون وضعیت بهبود پیدا کرده است و نگاه به کارتون بهتر و بیشتر شده است.

 

وی افزود: خوشبختانه در جشنواره‌های کاریکاتور و کارتون، ایرانی‌ها جز نفرات برتر هستند و جشنواره بین المللی نیست که ایرانی‌ها در آن مقامی کسب نکنند و در واقع یکی از بهترین کشورها در زمینه کارتون و کاریکاتور است.

 

درآمد از کاریکاتور و کارتون متاسفانه پایین است

 

این کاریکاتوریست با اشاره به اینکه کاریکاتوریست‌هایی که جشنواره‌ای فعالیت می‌کردند به سمت مطبوعات نیز حرکت کرده اند، ادامه داد: درآمد از کاریکاتور و کارتون متاسفانه پایین است و به همین دلیل برخی از کارتونیست ها و کاریکاتوریست ها همچون خود من مجبور شده ایم به سمت تصویر سازی برویم تا درآمد بیشتری داشته باشیم.

 

حیدرپناه تصریح کرد: کاریکاتور و کارتون نیازمند ایده و خلاقیت است، اما متاسفانه کمتر دیده می‌شود و درآمد پایین تری دارد این درحالی است که مثلا تصویر سازی به ایده سازی یا خلاقیت کمتری احتیاج دارد، اما درآمد بالاتری پیدا می‌کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه متاسفانه به دلیل وجود تحریم‌ها نمی توانیم جوایز بین المللی خود را دریافت کنیم، اظهار کرد: در حال حاضر در کشور به کارتون اهمیت بیشتری می‌دهند و آزادی در این زمینه بیشتر شده است و کارتون‌ها کمتر سانسور می‌شوند همچنین جدیدا کارتون با کاریکلماتور مکمل شده اند که مورد استقبال مردم هم واقع شده اند.

 

تصویرسازی برای کتاب‌های کودک در حال افزایش است

 

این کارتونیست گفت: در زمینه تصویر سازی باید گفت که خوشبختانه به دلیل استقبال از کتاب کودک تصویرسازی برای کتاب نیز افزایش داشته است و خوشبختانه سرمایه گذاری‌های خوبی بر روی کتاب کودک در کشور انجام می شود.

 

به جوایز بین المللی کاریکاتوریست ها به اندازه ورزش توجه نمی‌شود

 

حیدرپناه با انتقاد از دیده نشدن کارتون و کاریکاتور و موفقیت‌های آنها، گفت: کارتونیست‌ها و کاریکاتوریست‌های ایرانی در اکثر جشنواره‌های بین المللی جایزه می گیرند و ایران همیشه در این زمینه یکی از بهترین‌ها است، اما به اندازه ورزش یا رشته های دیگر که جوایز بین المللی تقدیر می شوند و ... اصلا توجهی به ما نمی شود.

 

وی خاطرنشان کرد: حتی این جوایز ما برای ما رزومه هم محسوب نمی شود که حداقل با آنها بتوانیم ادامه تحصیل بدهیم یا حداقل فعالیتی داشته باشیم.

منبع : ایسنا

انتشار یافته: 0 | بررسی نشده: 0 | غیرقابل انتشار: 0
نظری برای خبر فوق ارسال/منتشر نشده است.
پس از ارسال، نظر شما در صورت تائید مدیر سایت بلافاصله منتشر خواهد گردید اما ایمیلتان همیشه مخفی باقی خواهد ماند.

نام:   کد عدم هرزه نگاری
» کد تائید:  
ایمیل:  
نظر شما:  
تبلیغات
-->
آخرین مطالب
لینک های مرتبط