نظرسنجی
≡ آیا به نظر شما ، انجمن های کارتون و کاریکاتور به تعهداتشان در قبال کارتونیست ها پایبند هستند ؟

روز جهانی کارتونیست ها
برنامه‌های انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس از زبان محمد حبیبی
کد مطلب: 1003905 تعداد بازدید: 196 تاریخ انتشار: 1398/03/17 18:51
چاپ خبر
ارسال
محمد حبیبی مدیر انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح در حاشیه برگزاری نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «الیس صبح بقریب» از برنامه های آینده این انجمن سخن گفت

تبریز تونز

تشریح برنامه‌های آینده انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس از زبان محمد حبیبی

 

به گزارش تبریز تونز به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، محمد حبیبی مدیر انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح در حاشیه برگزاری نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «الیس صبح بقریب» موضوع فلسطین و غزه یکی از مسائل بسیار حائز اهمیت برای انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس دانست و گفت: گمان می‌کنم بحث توجه به فلسطین و ملت مظلوم غزه در تمام جشنواره‌هایی که ما تاکنون در ابعاد بین المللی و ملی برگزار کرده ایم و حتی در تولید آثار هنری مان به شکلی بسیار برجسته و فاخر خود را نشان داده است.

 

وی گفت: ما امسال به مناسبت روز جهانی قدس مجموعه آثار فاخری از هنرمندان کارتونیست ملی و بین المللی را تدارک دیدیم که حاصل آن در نمایشگاه «الیس صبح بقریب» به نمایش درآمد. این مجموعه مشتمل بر 71 اثر از هنرمندان بین المللی 25 کشور بود که در گالری موزه هنرهای معاصر فلسطین به نمایش درآمد. همزمان با این نمایشگاه، 42 اثر از هنرمندان ایرانی نیز در ایستگاه متروی شهید بهشتی به نمایش درآمد.

 

حبیبی افزود:پیش از این همه این آثار را در 6 جشنواره گذشته و جشنواره های دیگری که مخصوص کارتون و کاریکاتور بوده است، به نمایش درآورده ایم؛ مخصوصا آثار مربوط به موضوع غزه و فلسطین که با توجه به جنس موضوعشان همواره به روز بوده و تازگی دارند؛ هرچند که تاریخ خلقشان مربوط به سال‌ها قبل باشد. بحمدالله هنرمندان آثار خود را به ما دادند و در ادامه این وظیفه انجمن بود که بخواهد برای موضوعی خاص همچون غزه در زمان و شرایطی که لازم است، عکس العمل نشان دهد. ما سعی کردیم این وظیفه را به نحو احسن انجام دهیم و معتقدیم کارهایی از این دست قطعا دیده می‌شوند و تاثیر مثبت خود را می‌گذارند.

 

وی ادامه داد: مایلیم بیش از اینها فعالیت کنیم اما گاهی شرایط و محدودیت‌ها این اجازه را به ما نمی‌دهد و پشتیبانیهای لازم در این راستا صورت نمی‌گیرد. ما می‌خواستیم تعدادی از هنرمندان کاریکاتوریستی که آثارشان در این نمایشگاه حضور دارد را هم به ایران دعوت کنیم تا حداقل یک ورکشاپ برگزار کنند و هنرمندان جوان ما از آنها استفاده کنند اما این امکان فراهم نشد؛ با این وجود ما همه تلاشمان را کردیم تا اتفاق موجود به بهترین شکل ممکن رخ دهد.

 

حبیبی گفت: نمایشگاه «الیس صبح بقریب» چهارمین نمایشگاهی است که امسال به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس برگزار می‌شود؛ اولین نمایشگاه ما در فرهنگستان هنر با موضوع «انقلاب هنر» برگزار شد و آثار نقاشی فاخری در آن به نمایش درآمد. نمایشگاه دوم را به مناسبت روز کارگر با موضوع «کار و کارگر ایرانی» در محل موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزار کردیم. نمایشگاه سوم نیز به مناسبت سوم خرداد و سالروز «فتح خرمشهر» در همین موزه برگزار شد. آخرین نمایشگاه ما نیز همین نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «الیس صبح بقریب» بود که به مناسبت روز قدس در موزه هنرهای معاصر برگزار شد.

 

مدیر انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح درباره برنامه های آینده این انجمن نیز گفت: انشاءالله در آذر ماه امسال فراخوان ششمین جشنواره بین المللی مقاومت را منتشر خواهیم کرد. برگزاری ورکشاپ ها را در دستور کار خواهیم داشت که به امید خدا برنامه های آن پس از ماه مبارک رمضان با تشکیل شورای سیاست گذاری توسط این شورا معین و مدون می‌شود و هدفمان این است که در رشته های مختلف برای جوانان ورکشاپ های مفید و موثر برگزار کنیم. این کارگاه‌ها در رشته‌هایی چون پوستر، کارتون و کاریکاتور، عکس، تصویرسازی، نقاشی دیجیتال و... برگزار خواهد شد.

 

وی ادامه داد: برای هفته دفاع مقدس امسال، یک ورکشاپ جانانه نقاشی خواهیم داشت و از همین حالا به دنبال تدارک برنامه های آن هستیم و مطمئن هستم اتفاق بسیار فاخری خواهد بود. از طرف دیگر امسال سفارش یا تولید آثار با هدف نمونه سازی را در دستور کار قرار خواهیم داد که توسط توانمندترین هنرمندان کشور در رشته های هنری مختلف انجام می‌شود. اکنون فیلم انیمیشن «رهایی از بهشت» با موضوع زندگی شهید چمران یکی دیگر از محصولات انجمن ماست که در نوبت اکران قرار دارد و فکر می‌کنم در آبان یا آذر امسال به اکران عمومی خواهد رسید. این فیلم هم یکی دیگر از تولیدات فاخر انجمن است که تاکنون حدودا 30 جایزه بین المللی در جشنواره های مختلف جهانی گرفته است. تلاشمان این است که بتوانیم امسال فاز تولیدات انیمیشن انجمن را با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

انتشار یافته: 0 | بررسی نشده: 0 | غیرقابل انتشار: 0
نظری برای خبر فوق ارسال/منتشر نشده است.
پس از ارسال، نظر شما در صورت تائید مدیر سایت بلافاصله منتشر خواهد گردید اما ایمیلتان همیشه مخفی باقی خواهد ماند.

نام:   کد عدم هرزه نگاری
» کد تائید:  
ایمیل:  
نظر شما:  
تبلیغات
آخرین مطالب
لینک های مرتبط