نظرسنجی
≡ آیا به نظر شما ، انجمن های کارتون و کاریکاتور به تعهداتشان در قبال کارتونیست ها پایبند هستند ؟

روز جهانی کارتونیست ها
آثار برتر جشنواره بین‌المللی کارتون و کاریکاتور در شیراز رونمایی شد
کد مطلب: 1004526 تعداد بازدید: 67 تاریخ انتشار: 1399/07/14 00:06
چاپ خبر
ارسال
آثار برتر جشنواره بین‌المللی کارتون و کاریکاتور در شیراز رونمایی شد

تبریز تون

آثار برتر جشنواره بین‌المللی کارتون و کاریکاتور در شیراز رونمایی شد

مجموعه آثار جشنواره بین‌المللی کارتون و کاریکاتور در کتابی با عنوان «ما کرونا را شکست می‌دهیم» و طی آیینی با حضور رییس و اعضای هیئت رییسه دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی شد.

به گزارش تبریز تون به نقل از  خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، رئیس دانشگاه علوم پزشکی انجام این فعالیت ارزشمند هنری و فرهنگی را کاری بزرگ برشمرد و ادامه داد: برگزاری چنین رویداد بزرگ که پنج قاره جهان را تحت تاثیر قرار دهد، کاری دشوار و سخت بوده که تنها در سایه مدیریتی علمی و همدلی همه اجزای جشنواره، قابل انجام بوده است.

 

مهرزاد لطفی افزود: دفتر افتخارات دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دفتری قطور با صفحاتی متعدد است و این رویداد فرهنگی و هنری نیز، از درخشان‌ترین اوراق این دفتر به شمار می‌رود و به‌طور قطع در روزهای پساکرونا، هنگامی که در فضایی فارغ از اضطرار و اضطراب‌های امروز به آن بنگریم، ارزش آن بیشتر و بیشتر مشخص می‌شود.

 

رئیس جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» با تقدیر از عوامل و دست‌اندرکاران این جشنواره، خواستار استمرار چنین رویدادهای فراگیر در سطح ملی و بین‌المللی شد.

 

تلفیق هنر، دانش و احساس در جشنواره کارتون و کاریکاتور

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در حاشیه این نشست، گفت: کتاب جشنواره بین‌المللی کارتون و کاریکاتور کرونا با حضور جمعی از دست‌اندرکاران اجرایی، هنری و علمی این جشنواره در نشست صبحگاهی هیئت رییسه دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی شد.

 

کوروش عزیزی، افزود: این کتاب که دارای پانصد اثر برگزیده از آثار ارسال شده به این جشنواره جهانی است، با کیفیتی مطلوب و طراحی زیبا و اثرگذار چاپ شده و پس از برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره، توزیع شده و برای شرکت‌کنندگان در این رویداد فرهنگی ارسال می‌شود.

 

 

او با بیان اینکه ویژگی این رویداد بزرگ، تلفیق هنر، دانش و احساس بود، ادامه داد: این تلفیق سه‌گانه یکی از اصلی‌ترین عوامل گسترش کم‌نظیر این جشنواره در سطح جهان به شمار می‌رود.

 

عزیزی اضافه کرد: زبان هنر یکی از گویاترین زبان‌ها بوده که با بیانی شیوا و ظاهری زیبا می‌تواند علاوه بر آنکه دغدغه‌های بشری را بیان کند، بار آموزش عمومی جامعه را نیز بر عهده گیرد.

 

دبیر اجرایی نخستین جشنواره بین‌المللی کارتون و کاریکاتور کرونا با ابراز خوشحالی از برگزاری مطلوب این جشنواره، گفت: جشنواره فرهنگی و هنری کارتون و کاریکاتور با موضوع کرونا ویروس جدید، حاصل ذهن خلاق و روح حساس و مسئولیت پذیر کارشناسان مدیریت امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود که با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و نیز حمایت همه‌جانبه رئیس دانشگاه، موفق شد تا آوازه خود را به گوش 5 قاره جهان برساند.

 

او با یادآوری اینکه این کتاب با مقدمه‌ای زیبا به قلم دکتر «سعید نمکی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور آغاز شده است، اعلام کرد: این کتاب به عنوان یک آلبوم وزین و ارزشمند هنری، علاوه بر ماندگاری برای ادوار آینده، می‌تواند نقش یک مرجع معتبر علمی و هنری را برای علاقه‌مندان به هنر کارتون و کاریکاتور ایفا کند.

 

دریافت ۴۲۰۰ اثر از ۸۸ کشور دنیا

همچنین مدیر امور فرهنگی و فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این مراسم گفت: این جشنواره که تمامی ویژگی‌های یک رخداد علمی، فرهنگی و هنری را داراست، به عنوان رویدادی جهانی و یکی از نخستین گردهمایی‌های بین‌المللی و تخصصی پس از شیوع همه‌گیری بیماری کرونا ویروس جدید در دنیا به شمار می‌رود.

 

حمیدرضا هدایتی، ادامه داد: در جریان برگزاری جشنواره جهانی کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» چهار هزار و ۲۰۰ اثر از سوی ۹۲۳ هنرمند از ۸۸ کشور جهان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که در نوع خود، رکوردی کم‌نظیر و ماندگار به شمار می‌رود.

 

او افزود: مدیریت چنین رویداد بزرگ و در وسعت جهانی به ویژه در شرایط دشوار شیوع کرونا و در زمان اوج قرنطینه‌های عمومی، کاری سخت و پیچیده به شمار می‌رود که به شکرانه الهی، برگزارکنندگان این جشنواره به خوبی از عهده آن برآمدند.

 

دبیر علمی این جشنواره، عنوان کرد: رویداد فرهنگی و هنری «ما کرونا را شکست می‌دهیم» در زمانی اتفاق افتاد که جهان در شوک ناشی از شیوع بیماری کرونا ویروس به سر می‌برد و برگزاری چنین جشنواره‌ای در سطح بین‌المللی توانست روح حساس هنرمندان را تحت تاثیر قرار داده و وظیفه و رسالت آنان را در چنین بُرهه خطیری از تاریخ، در قبال جامعه جهانی یادآوری کند.

 

در ادامه این نشست، دبیر هنری نخستین جشنواره کارتون و کاریکاتور کرونا در ارتباط با این کتاب گفت: کتاب مجموعه آثار برگزیده در نخستین جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» حاوی پانصد اثر فاخر از هنرمندان عرصه کارتون و کاریکاتور بوده که در کنار هر عکس، مشخصات همان اثر و صاحب اثر قید شده است.

 

محمدجواد زارع مهذبیه ادامه داد: این کتاب در قطع خشتی و در ابعاد ۲۲ در ۲۲ با استفاده از جدیدترین فناوری‌های چاپ روز دنیا و با کیفیتی عالی و طراحی هنرمندانه، پس از بررسی‌های متعدد و نظرسنجی از اهالی فن به چاپ رسید.

 

این هنرمند کارتونیست، حضور پُررنگ و فعال هنرمندان کاریکاتوریست و کارتونیست‌ها را در این جشنواره، حاصل احساس وظیفه و حساسیت‌های جمعی روح هنری این هنرمندان در قبال ظهور بیماری کرونا معرفی کرد.

 

در این نشست پیام ویدئویی داوران بخش‌های داخلی و خارجی این رویداد فرهنگی پخش شد و از کتاب «مجموعه آثار برگزیده جشنواره کارتون و کاریکاتور کرونا» رونمایی شد.

 

جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و چند نهاد و موسسه دیگر برگزار شد و با استقبال گسترده جهانی روبرو شد.

 

یادآور می‌شود، آئین اختتامیه و معرفی برگزیدگان این رویداد فرهنگی و هنری، به‌زودی و با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.

انتشار یافته: 0 | بررسی نشده: 0 | غیرقابل انتشار: 0
نظری برای خبر فوق ارسال/منتشر نشده است.
پس از ارسال، نظر شما در صورت تائید مدیر سایت بلافاصله منتشر خواهد گردید اما ایمیلتان همیشه مخفی باقی خواهد ماند.

نام:   کد عدم هرزه نگاری
» کد تائید:  
ایمیل:  
نظر شما:  
تبلیغات
آخرین مطالب
لینک های مرتبط