نظرسنجی
≡ آیا به نظر شما کارتونیست ها در قبال جامعه وظیفه خود را انجام داده اند ؟

روز جهانی کارتونیست ها
فراخوان ملی کارتون یک قرن سکوت
کد مطلب: 1002296 تعداد بازدید: 2111 تاریخ انتشار: 1395/09/18 09:21
چاپ خبر
ارسال
آخرین مهلت ارسال آثار آخرین مهلت ارسال اثار 17 فروردین 1396

تبریز تونز

 

فراخوان ملی کارتون یک قرن سکوت

قحطی بزرگ و مرگ و میر در ایران در سالهای 1917تا 1919 رخ داد این قحطی همراه با تاثیرات سوء جنگ جهانی اول در ایران به فاجعه بزرگی بدل شد و در پی آن 8 تا 10 میلیون نفر ایرانی به کام مرگ فرو رفتند.

این فاجعه در زمان اشغال ایران توسط انگلیس و حضور نظامیان این کشور صورت گرفت و این کشور نه تنها تلاشی برای کاهش عواقب قحطی نکرد بلکه با خرید عمده گندم و مواد غذایی داخلی ،کوتاهی در وارد کردن آذوقه از هند وعراق ،منع واردات مواد غذایی از ایالات متحده و پرداخت نکردن درآمدهای نفتی بر شدت بحران افزود.

نکته مهم درباره این برهه از تاریخ کشور آن است که حقایق مربوط به آن پنهان و ناشناخته مانده .

قحطی بزرگ در فارس

محمدعلی جمالزاده شاهدعینی ،این مصیبت را بدین گونه شرح داده است :

اواخر جنگ جهانی بود ((پاییز 1918)) که اواسط یک شب تاریک و مخوف سه سوار ترسناک که هر یک شمشیر و شلاقی به دست داشتند از محدوده شهر گذشتند و وارد آن شدند.

یکی ازآنها قحطی و دیگری آنفولانزای اسپانیایی و دیگری وبا بود طبقات ضعیف تر جامعه پیر و جوان مانند برگهای پاییزی در اثر حمله این سواران بی رحم فروریختند .چون مواد غذایی وجود نداشت مردم ناگزیر بودند هر چه را که جویدنی بود بخورند ،خواه شئ و خواه حیوان .پس از اندکی در شهر هیچ گربه ،سگ و یا کلاغی دیده نمی شد حتی موش ها راهم می خوردند .برگ درختان ،چمن و ریشه گیاهان را مانند نان و گوشت معامله می کردند .در هر گوشه و کنار اجساد مردگان بی صاحب پراکنده بود و پس از مدتی مردم شروع کردند به خوردن گوشت مردگان .گهگاه اجساد را جمع و بار گاری می کردند و رویش را با خاک می پوشاندند.

گزارشهای سایکس افسر انگلیسی حاضر در فارس مبنی بر اینکه ظرف یکماه یعنی در ماه اکتبر 1918 یک پنجم جمعیت شهر شیراز که در آن زمان جمعیتی پنجاه هزار نفری داشت جان خود را از دست دادند مهر تاییدی بر شرح جمالزاده است .

قحطی فارس از آن جهت مهم است که نمی توان ادعا کرد که مسبب آن روسها و ترکها بودند چرا که از نوامبر 1914 جنوب غربی ایران در اشغال قشون بریتانیا و از اوایل 1916 فارس را نیز اشغال کردند .در جنوب ایران هیچ نیروی روس و یا ترک حضور نداشتند و فقط بریتانیایها بودند .

مقایسه جمعیت ایران بین سالهای 1914 تا 1919 حاکی از آن است که حدود ده میلیون نفر طی این سالها به علت قحطی و بیماری تحمیل شده بر ایران جان خود را از دست دادند .

اکنون که در آستانه صدمین سالگرد تحمیل قحطی بزرگ ایران که توسط امپراطوری استعمار ،انگلیس در ظاهر حامی حقوق بشر هستیم بر آن شدیم حافظه تاریخ جهان را که در مواجهه با رویدادهای تاریخی ایران دچارآلزایمر وناشنوایی حاد میگردد با زبانی دیگربیداروشنوا کنیم زبانی که سکوتش فریادیست پرازمعنا که هر گوش ناشنوایی را باآهنگ خود شنوا می کند .برآنیم با زبانی سخن گوییم که به تمامی زبانها و گویش های دنیا تفسیر و ترجمه می شود بر آنیم از سلاحی استفاده کنیم که در برنده گی و شیرینی بی همتاست ما این بار مغزها و چشمها را هدف گرفته ایم و آماده شلیک به آنها ایم .

 

موضوع :

استعمارگری انگلیس و قحطی تحمیل شده به ایران  

 

جوایز:

جایزه بزرگ 3000000 تومان

جایزه اول1500000 تومان

جایزه دوم 1000000 تومان

جایزه سوم 750000 تومان

هر هنرمند می تواند 5 اثر ارسال کند.

آثار ارسالی در اندازه A4  یا A3 با dpi 300 ، به همراه آثارارسال فایل word  با مشخصات کامل شناسنامه ایی به همراه درج کد ملی هنرمند ،آدرس ،تلفن و تلفن همراه ، آدرس ایمیل می بایست ارسال شود.

 آخرین مهلت ارسال اثار 17 فروردین 1396

آدرس ارسال آثار: yekgharnsokoot@gmail.com

نشانی دبیرخانه : شیراز خیابان لطفعلی خان زند ،ساختمان حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس واحد تجسمی

تلفن : 07132349174

انتشار یافته: 0 | بررسی نشده: 0 | غیرقابل انتشار: 0
نظری برای خبر فوق ارسال/منتشر نشده است.
پس از ارسال، نظر شما در صورت تائید مدیر سایت بلافاصله منتشر خواهد گردید اما ایمیلتان همیشه مخفی باقی خواهد ماند.

نام:   کد عدم هرزه نگاری
» کد تائید:  
ایمیل:  
نظر شما:  
تبلیغات
آخرین مطالب
لینک های مرتبط